• #pergrate

   

  Barazia mes grave dhe burrave përbën një të drejtë themelore për të gjithë. E duke menduar kështu, vendosem te kontribuojmë dhe angazhohemi duke krijuar nje koleksion me Argjendari Pirro me synim nxitjen dhe respektimin e dinjitetit të Gruas Shqiptare.

  Alba dhe une  jemi dy nena te reja dhe kemi pergjegjesine me te madhe te edukojmë fëmijët tanë; unë 3 vajzat e mia dhe Alba djalin e saj sipas parimeve, vlerave dhe moralit, ku pjesë e rëndësishme e tyre është respektimi i të drejtave të njeriut; respektimi i të drejtave të gruas, si pjesë e të drejtave themelore të individit; barazia, paanshmëria, drejtësia, e kështu me rrallë…

  Me eshte dashur nje rruge e gjate te arrij ku jam sot, te pranoj veten e te pranohem nga te tjeret per te gjitha zgjedhjet e mia. Sot, ju – mbase – shikoni nje grua te forte, te sinqerte me veten dhe me ju, plot vetebesim,  te realizuar ne karriere e me nje familje sic kushdo do e enderronte.

  Por dhe une jam nje grua e cila, ashtu si ju, ka qare eshte thyer, ka përjetuar padrejtësitë dhe eshte zhgenjyer, ka patur pasigurite e veta, frikerat dhe mohimet! Edhe une jam rrezuar e ngritur, kam luftuar me veten, familjen, me opinionin pafundësisht e se fundmi edhe me semundjen.

  Të gjitha këto vështirësi, sic cdo grua shqiptare I përjeton gjatë jetës së saj, në një formë a një tjetër, natyrisht qe i kam ndeshur edhe unë! Por ndryshe nga te tjera, as nuk i kam pranuar pa kushte, apo i kam kthyer kurrizin, as nuk i kam luftuar si „Burrneshe“, por i kam sfiduar, si vajze, si grua, si nene, si qytetare, si blogere, pse jo edhe si shqiptare! Mbase edhe kam zgjedhur dhe vendosur që vështirësitë dhe pengesat e të qënurit grua në Shqipëri, mua do të më bëjnë më të fortë e më të sigurtë në cdo hap timin; personal apo professional.

  Jam këtu, ku jam sot, sepse mendoj që ia kam dalë te dua veten dhe të investoj të vetja cdo ditë, për një mundësi më të mirë, te behem cdo dite nje version me I mire I vetvetes, e te percjellë pozitivitet e drite, duke shfaqur me te miren time ne cdo xhest, mendim, fjale, foto apo sipermarrje.

  Ndjekesit e mi mendojne se jam inspirim per cdo vajze e grua qe I arrin gjerat VETE dhe nuk dorezohet LEHTE.

  Nuk me duket pohim i sinqerte, nese themi qe s´kemi perjetuar secila prej nesh nje forme dhune, fizike apo psikologjike ne nje ambjent ku patriarkaliteti mbizotëron; kujt nga ne nuk I kanë thënë ndonjëherë: – “Mbylle se po flet burri”, “Grate i kane floket e gjata, por mendte e shkurtra”…

  Postulati “Ai qe te rreh te do” tingellon sa folklorik, aq edhe aktualne shoqerine tone;

  Jemi rritur me edukatën se nderin tone na e ruan vellai, babai apo kusheriri, derisa ta dorezohemi „sic i ka hije nje gruaje“ tek burri. Nuk eshte e vertete qe ai qe te rreh te do, PERKUNDRAZI, ai eshte nje frikacak qe në mungesë të argumentit logjik, përdor dhunën fizike, një dembel që për të ushtruar autoritetin e kërkuar nga shoqëria zgjedh rrugën më të lehtë, më të gabuar-dhunën fizike. Dhe TI nuk duhet te heshtesh  para bashkeshortit, shokut, babait, vellait, mesuesit, kolegut, bashkëjetuesit apo kujtdo autoriteti qe cenon dinjitetin tënd, lirinë tënde, mendimin tend. Askush nuk ka përgjegjësi për vlerat dhe moralin personal përvec vetes tonë.

  Liria është e shenjtë! Jeta është e shenjtë! Janë tërësisht personale dhe përgjegjësinë kryesore dhe të vetme e kemi secili prej nesh, për veten tonë; nuk ka, nuk duhet të ketë pabarazi në jetën dhe lirinë e gruas dhe të burrit, liria është e drejtë themelore e individit, pa dallim gjinie, race, seksi, etnie, etj. etj.

  Une kam 3 vajza: Lorest, Sharmin e Damar e mendoj se jam e bekuar e mamaja me lumtur ne bote dhe jam e bindur qe ne jete te treja do bejne zgjedhjet e duhura, ato qe I bejne ato vete te lumtura.

  Gruaja eshte vertet forca me madhe ne kete univers eshte mbartese e detyres se perteritjes se njerezimit dhe kjo detyre jo me kot I eshte dhene asaj. Ne jemi te forta se dime te falim dashuri, dime te respektojme tjetrin, jemi gjithmone te disponueshme edhe kur jemi te lodhura , jemi profesioniste të zonja, dimë të menaxhojmë kohën tonë ndërmjet familjes e karrierës …por gjithka qe duhet te bejme, qe nuk e bejme mjaftueshem eshte te DUAM veten, te krijojmë paqe për veten tonë.

  Nese e dashuron gruan tende dhuroji asaj nje symbol te ketij koleksioni, nese vlereson sakrificen e nenes motres gjyshes dhuroji asaj nje buzeqeshje duke I bere dhurate dicka nga koleksioni PER GRATE. Nese ke nje mike, shoqe qe per ty ka vlere, dhuroji asaj dicka me vlere e aq me mire ti Grua qe je e lumtur  me ate qe shikon ne pasqyre, me ate qe je e ku ke  arritur vete, dhuroji vetes nje bizhu pasi per ne ti vlen. Te gjithe te ardhurat e grumbulluara nga nga fitimi i shitjeve te koleksionit #per grate estela ujka x Pirro Per grate do shkojne ne favor te shoqates VATRA. Vatra operon prej 20 vitesh ne Shqiperi dhe suporton afersisht 350 raste te reja cdo vit!  e mbi 4000 raste ne total. Cdo dite nje grua gjen mbeshtetje dhe perkrahje nga VATRA.

  E ndersa per te gjithe ne qe kemi mundesi te jemi pjese e fushates duke blere kete koleksion e dime fare me mire qe jo te gjitha jane me aq fat sa ne, ndaj ne kete menyre ne mendojme se po I japim dhe atyre pak shprese, një përqafim dhe mundësi për te ardhem, duke i thene qe ne jemi me ju, nuk jeni vetem, qe ka zgjidhje per te mbijetuar cdo vështirësie dhe cdo tragjedie. Ky koleksion eshte PER JU PER GRATE !

  Ne vendosëm të perdorim influencen tone ne dobi te Gruas Shqiptare. Kontribuo edhe ti!!!

  88BD4F61-5588-4896-95ED-67A775E737AB 8237B8BD-4420-4F3D-8A33-DDBAF6BD71E8 13EE8819-8650-4854-8670-9B17A39E7A9667E74CDF-EA36-43E0-9B60-278262CFABBC34783531-D29D-497D-BF80-31AA9E913CAC664CB8C3-CF6D-47FA-A3BE-692B02B293F7E861D504-CD63-4A77-B109-E3CF19A83502D6B08CC6-6743-4A1A-819D-30F3937F0C6F

 • Kriper

  I love to explore new places in town especially if I have special invitation.

  Kriper is the newest place in town with a very delicate style and Italian dishes curated at the finest way.

  We enjoyed a Ladies night out and had a great evening sharing our own experiences and chatting like women do. We didn’t figure out that the time passes so fast and the desert came.

  I wore a velvet mustard maxi dress from BAQA at Kohar and accessories by Pirro. Finally I could put my piercings as well after 2 weeks of provisory ones.

  Credits for Pictures and video Aldi Karaj

   

  60C752C4-76CC-4DB8-92E3-9E84B834423B15395387-E194-4A72-BDFB-A67D2C5973D55E12F2A5-7606-4326-A8FA-F1DBFE82DB5CC278591A-0140-4B1E-A511-7EA399070C61BD4ED042-1353-4D59-9E96-06473031AF70CE57074E-9DF0-4D6E-89F9-0CB910DF0CFB8B13F708-687F-451E-9238-1B7C333FABA095C030B7-D03B-4F4F-93AE-29F1570401C951AA76A9-3845-49CF-BA20-B366EFA1F8E3

  Processed with VSCO with a6 preset

  Processed with VSCO with a6 preset

  Processed with VSCO with a6 preset

  Processed with VSCO with a6 preset

  Processed with VSCO with a6 preset

  Processed with VSCO with a6 preset

  Processed with VSCO with a6 preset

  Processed with VSCO with a6 preset

 • Black Ribbon

  Time after Time i enjoy playing with my hair and now we can say that the best trends are those related to hair.

  From large clips to scarf and ribbons i really think that Hair Accessories are very cool and trendy right now.I tried with a minimal black ribbon from Lindex with a total black outfit Jumpsuit and Minimal Coat.

  Adding a touch of classy attitude with embellished gloves and bag also oversized glasses by Gucci i really feel like rocking again 😀

  Coat MAX & Co

  Jumpsuit Max & Co

  Bag Tosca Blu

  Gloves Tosca Blu

  Eyewear Gucci

  Ribbon Lindex

  Photography by Lorest.S

  _MG_3964 _MG_3955_MG_3953_MG_3996 _MG_3995 _MG_3993 _MG_3991

 • Yellow Faux Fur

  I love statement faux fur even though sometimes it feels like kind of gangsta style still I have to give a try. This mustard coat from Tier is special because its a maxi one, I ordered mine immediately when I saw the sample at the atelier. Matching with a grey knit dress and white sneakers I think its a super not so obvious outfit for weekend.

  Coat Tier

  Dress H&M

  Sneakers Reebok

  Eyewear Dior

  Photography L.Sollaku

  _MG_3814_MG_3812 _MG_3788 _MG_3785 _MG_3792 _MG_3795_MG_3851 _MG_3846 _MG_3836 _MG_3832 _MG_3845 _MG_3839 _MG_3762

   

   

   

   

 • Hexagon Frames by Gucci

  Something I am a great fan of are eyewear. Especially elegant frames which are not so obvious like the hexagon, classic but meantime elegant and stylish. Matched with the red lipstick I think I don’t need anything else  to add for a great week to come.

  Eyewear Gucci

  Sweater Max& Co

  Jumpsuit Max@Co

  Accessories Pirro

  Photography Soela Zani

  DSC_6611
  DSC_6613
  DSC_6629 DSC_6630
  DSC_6636 DSC_6642 DSC_6645 DSC_6646 DSC_6647 DSC_6648

 • Social Media Management

  Last Saturday was the second and last Class for me at Tier Classes. We talked about Social Media Management and I hope I helped young ladies to understand better how Social Media works nowadays as the most powerful marketing channel for Fashion industry especially.

  The Lecture this time was conceived as a workshop or an open discussion sharing personal experiences with Instagram mainly.  Most of the questions were about how to build audience on Instagram how to make those numbers count? And believe me it is not a exact answer for that. but you have to build your own strategy what does work for you and share absolutely original and qualitative content in order to get back engagement. The short way and easy way is not the right way also on socials. We became part of these Social platforms accidentally  not to earn money so I truly believe we have to keep and treat somehow ourselves with the same respect. You can use the channels to promote and gain business but at some point you should not permit others  use you. I feel like an important actor in this market and I love the fact i gave my contribute to new Brands participating in both classes, so here it is my thankful post with all your pictures. Feel free to comment here on the blog or at the social media so i can tag all of you and follow you back

   

  Dress Kohar

  Photography Ani Barjami

   
  AI3I7144 AI3I7141 AI3I7132 AI3I7125 AI3I7123 AI3I7121
  AI3I7083 AI3I7078 AI3I7064
  AI3I7062
  AI3I7058 AI3I7057
  AI3I7055 AI3I7052
  AI3I7050
  AI3I7048
  AI3I7019 AI3I7016

  AI3I7013 AI3I7012

  AI3I7006
  AI3I7001 AI3I6965 AI3I6963
  AI3I6997 AI3I6995 AI3I6961 AI3I6979 AI3I6960 AI3I6977 AI3I6935 AI3I6969
  AI3I6967 AI3I6930 AI3I6966
  AI3I6933 AI3I6922 AI3I6921 AI3I6916 AI3I6914
  AI3I6903 AI3I6887 AI3I6873 AI3I6727
  AI3I6870 AI3I6864 AI3I6859 AI3I6857 AI3I6804 AI3I6758 AI3I6732 AI3I6728

 • Berat City

  What a better way to start the New Year than with a short trip to the city of BERAT,the city thousand windows,  A UNESCO World Heritage site, Berat is one of the most attractive Albanian cities ,it a shame to say that this was my first time to visit it and i enjoyed so much taking pictures at Mangalem neighborhood and at the Bridge in fron of Gorica village. We have to go bak to visit the museum but you know what Berat takes less than 2 hours drive from Tirana so it would be very easy to visit. I know it is kind of different to post from Berat after NYC but hey people have to find attractiveness and love in life after all.

  I felt like a tourist in my own country for a day,and the Americans made the guide to me (originate from Berat) so this really is a small world.I tasted the Zupa on Tourism Hotel and had a walk at the Mangalem neighborhood.

  If it does matter what I worn

  Zara Coat

  Asos Turtle Neck

  Cos Pants

  Eyelashes by The Glam House
  _MG_3678 _MG_3680 _MG_3681 _MG_3684 _MG_3691 _MG_3693 _MG_3696 _MG_3716 _MG_3741

 • Black Manhattan

  I still can’t believe this will be my last post from New York for now. I must admit this is a very nice and powerful outfit to make a statement because it is classic and black.

  I had big dreams and big expectations from this wonderful city,but unfortunately I have to postpone them until the right time. For now I have to enjoy the most important thing in Life LIFE. So goodbye New York in my total black look and Hermes Bag.

  I know you love me too 🙂 and you will miss me right?

  Photography Klevin Halili

  Coat Zara

  Eyewear Celine

  Bag Hermes

  Shoes Zara

  8F44B459-9B91-4FB3-9987-C829E7899D60 E5348CE5-B272-4B23-924C-A483DB7F74B9 2142B1B6-1F00-463B-BCD7-9B5408F30EBA 4B2EEFF9-0201-49C0-A388-EC2026E8932B 74A58B74-7F88-4E4E-A0D3-1CDF9685775A 16E86A78-B306-47BC-8AC5-417292C10F2A 9BE0A6FF-19C8-4F68-9004-34E328D6F8FC

 • Christmas Wish

  Do you believe in Christmas Magic?

  I do. Whatever you wish will come true one day for sure. My only wish right now is to be with my beloved ones and all of us to be healthy and thankful for everything we have.

  I feel lucky expressing this wish at Rockefeller Center under the Christmas Tree for a better life and a better future for everyone on this planet.

  Feeling grateful for Albanians families and friends who are helping us in these difficult days.

  This post is a sincere HUG and a big Thank You but it is not a Goodbye 🙂

   

  Coat Helene Berman

  Lipstick Lisa Eldridge

  Photography Klevin Halili

  B90C88FF-C225-48E7-B5BE-A8C6CFC4E4B1FD1B63CE-F80B-4134-8E5E-5CAD598F284E182EB830-33A9-4A63-B679-650F833E086F8E1E33DE-B3F2-4370-930B-1B319D34B4F8

 • Brooklyn Bridge

  One of the most attractive destinations to visit in New York is Brooklyn Bridge. Despite the fact that the Bridge itself is amazing it is also a great spot for pictures because you can have a full view of Downtown Manhattan also Statue of Liberty.It is actually 10 minutes walk a very magical one in the morning and in the afternoons. I was so involve with this bridge since the first time I visited it that I wanted a chance for better pictures so here it is dream came true.

  Bloggers sometimes make sublime sacrifices to get the perfect shot like for example if you really want to capture the Bridge uncrowded which I must say it happens NEVER you can visit it at 4AM or 3AM lol.

  Im serious some bloggers have done it I have proofs. Or you can do some tricks like the one me and Kelvin applied during this shot.

  Coat Marella

  Glasses Celine

  Pants Zara

  Sneakers Adidas

   

  Photography Klevin Halili

  5F2706C6-B950-48B5-B1BB-75E69578AF42 8C680E0F-6F74-45AC-89BD-1E03BE87D5D1

  Processed with VSCO with g3 preset

  Processed with VSCO with g3 preset

  Processed with VSCO with m5 preset

  Processed with VSCO with m5 preset

  F93BC329-6A51-41B5-BE11-54B19FAA2DE2